Şerife Boz

Eğitimci Hakkında
  • Uzmanlık Alanı
    15 Temmuz Kahramanı
Ev hanımı 52 yaşında

Darbe girişimin yaşandığı gece meydanlara koşan Şerife Boz, bir gün sonrasında kullandığı kamyonla mahalleyi alıp Taksim Meydanı’nda gerçekleştirilen Demokrasi Nöbetine gelişiyle simgeleşti.

15 Temmuz akşamı haberleri izlerken bir şeylerin yolunda gitmediğini anlayan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısını duyan Şerife Boz, çocuk ve torunlarıyla evden tekbirler getirerek çıktı. Levent’teki evlerinden Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne kadar yürüyen Boz ailesinin salavat ve tekbir seslerini duyan komşuları da arkalarından köprüye kadar geldi. O gece sabahın ilk ışıklarına kadar Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde darbe girişimine karşı beklediler.

Onu asıl unutulmaz kılan sahne ise 16 Temmuz akşamı Taksim meydanında düzenlenen darbe karşıtı gösteriye gelişi oldu. “Babam da hafriyatçıydı. Eşim de hafriyatçı” diyen 50 yaşındaki Şerife Boz, çocuklarını, torunlarını, komşularını kamyona bindirip yola çaktıkları anları şöyle anlatıyor: “Kamyonu ben kullandım. E-Sınıfı ehliyetim yok ama kamyon kullanabiliyorum. Babam ve eşim hafriyatçı olduğu için kamyon ilgi alanıma girdi. Tabi ki kamyonu kullanıyorum ama hafriyata gitmiyorum. Ben resmen savaşa gittim.. Çok büyük duygularla oraya gittim. Sabaha kadar bağırdım. Sesim kısıldı. Aracı yolda giderken insanlarla da doldurduk. Oraya gidince de tekbir getirdik, dualar okuduk. Bu kadar ilgi olacağını hiç düşünmedik.”